Ostatnie 30 lat to dla technologii istne szaleństwo, które przełożyło się na całą gospodarkę i społeczne zależności. Rozwój urządzeń, obsługi klienta i serwisu przyspieszył wiele procesów, optymalizując pracę, ułatwiając wyszukiwanie produktu i jego zakup, a nawet dając możliwość autopilota w motoryzacji. Największą obawą rozwiniętej technologii i związanych z nią konsekwencji jest inwigilacja, której nie da się kontrolować. Z jednej strony budzi powszechne oburzenie i obawy o prywatność, z drugiej – umożliwia technologię, z której nikt nie chce rezygnować.
Co to technologia – przyszłość usług i produktów
Technologia to sposób przeprowadzania procesu produkcji, prowadzącego do wytworzenia oraz przetwarzania dobra lub informacji. Pod tym samym hasłem kryje się również dziedzina techniki, która zajmuje się opracowywaniem nowych metod produkcji i przetwarzania surowców. Zjawiska te są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ technologia ulega ciągłemu rozwojowi i zmianom. W przeszłości technologia wiązała się z użyciem maszyn i budowaniem fabryk, dziś mamy do czynienia z coraz większą automatyzacją systemów produkcji i powoli zaczynamy mierzyć się z procesami zależnymi od sztucznej inteligencji. Postęp technologiczny jest nieunikniony. Proces technologiczny, który ma na celu doskonalić sposoby produkcji, maksymalizować zyski i minimalizować czas pracy to coś, do czego ludzkość zmierza już wręcz mimowolnie. Nie powinno dziwić, że w kapitalistycznym świecie nastawionym na bombardowanie klientów nowościami to właśnie procesy wytwórcze dominują na ścieżce rozwoju technologicznego.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne
Rozwój technologii ogólnie, jak i w bardzo wyspecjalizowanych gałęziach rynków i nauki, wpływa na wzrost funkcjonalności przedsiębiorstw, korporacji czy szkół i szpitali. Sytuacja zaistniała w wyniku pandemii wywarła szybsze wykorzystanie pewnych rozwiązań – przykładem chociażby model pracy à la home office. Mimo malejącego zagrożenia ze strony pandemii wiele firm zrezygnowało z prowadzenia biur stacjonarnie, niektóre usługi stały się dostępne online i już takie pozostaną, bo nie jest konieczny ich powrót do pierwotnej formy. Dla wielu narzędziem pracy są wyłącznie komputery z dostępem do internetu – tyle wystarczy, aby prowadzić księgowość, pracować jako asystent, programista, architekt czy tłumacz. W wielu przypadkach prowadzenie stacjonarnego biura to, jak się okazuje, zbędne oraz dotkliwe koszty. Technologie nie tylko zastępują dotychczas znane rozwiązania, ale stają się także wsparciem w dobrze znanych dziedzinach i pozwalają na stałe poszerzanie możliwości.
Dobrym przykładem jest medycyna – coraz precyzyjniejsze maszyny stanowią nieodłączny sprzęt na sali operacyjnej, specjalne systemy operacyjne pozwalają na segregację danych i analizę wyników badań. Są to procesy angażujące technologię sztucznej inteligencji, algorytmów usprawniających działanie i pozwalające na dokładność nieosiągalną ludzkimi dłońmi. Fantastycznym przykładem był krążący po sieci film, przedstawiający operację wykonywaną na winogronie – wszystkie ruchy wykonywał robot-chirurg, sterowany przez prawdziwego lekarza, który wpisywał kolejne komendy na komputerze.
Postęp technologiczny w Internecie – niebezpieczeństwa korzystania z sieci
Postęp technologiczny przyczynił się do usprawnienia wielu dziedzin życia, bez których aktualnie niewyobrażalne jest funkcjonowanie. Dostęp do bankowości, globalne połączenia telefoniczne i wideokonferencje, blokady przy użyciu linii papilarnych i mapowania twarzy to tylko część rozwiązań dostępnych dla użytkownika i wpisanych w korzystanie z urządzeń mobilnych. Ułatwienia wiążą się jednak z oddaniem czegoś w zamian, prawdopodobnie nawet nie w pełni świadome. Dane udostępniane przez użytkowników są trwale magazynowane i przypisane, tworząc ogromną sieć baz danych, w których mogą zawierać się nasze wizerunki, odciski palców, dane kart płatniczych, informacje związane z wykonywanymi połączeniami i wyszukiwaniami w przeglądarce. A to informacje zgromadzone tylko przez Twojego smartfona.
Świat huczy na temat nadmiernej inwigilacji, ze strony nie tylko rządu, ale przede wszystkim prywatnych korporacji, które wykorzystują informacje na temat swoich użytkowników. Z jednej strony dzięki temu wyszukiwania i działanie wielu serwisów staje się coraz bardziej spersonalizowane, z drugiej nie masz kontroli nad tym, kto właściwie ma dostęp do Twoich danych i w jakim stopniu są one chronione. Nie od dziś wiadomo, że bazy danych to niezwykle wartościowy produkt na rynku, wyceniany zależnie od ilości pozycji i szczegółów dotyczących każdego z nich. Niestety, współczesne społeczeństwo było już wielokrotnym świadkiem wycieków wrażliwych danych z różnych serwisów, nie tylko zwykłych odbiorców, ale nawet osób zasiadających w rządach. Mimo to świat funkcjonuje dalej, internetu nikt nie „zamyka”, a Ty możesz cieszyć się dostępem do technologii wypuszczanej na rynek. Główny problem zawiera się w pytaniu, do którego momentu takie działania są bezpieczne, a kiedy mogą zostać wykorzystane na nieobliczalną skalę.
Rozwój technologiczny w Polsce
Polska jest rynkiem niezwykle podatnym na nowe technologie. Podstawą do rozwoju technologii jest ogólny dostęp do Internetu, pozwalający nie tylko na załatwianie spraw urzędowych z domu, ale przede wszystkim na przeniesienie wielu czynności w wirtualny świat i ich optymalizację. Według danych GUS-u na 2020 rok dostęp do Internetu miało ponad 80% ludności. To fantastyczna sytuacja dla rozwijania się e-commerce, usług internetowych, pracy zdalnej, ponieważ są to możliwości dostępne dla zdecydowanej większości. Ponadto inwestycja w technologie w Polsce znajduje wystarczającą ilość odbiorców wśród obywateli – oznacza to, że chętnych w kraju jest na tyle, aby bez atakowania sektorów zagranicznych był możliwy rozwój, produkcja i sprzedaż technologii. Rozwój technologii przebiega na wielu płaszczyznach, od tworzonych patentów, przez rozpoznawalne na całym świecie gry komputerowe. Polskim innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu komunikacji i bankowości jest BLIK, wprowadzający wykonywanie przelewów na zupełnie nowy poziom. Niewątpliwie jest się czym chwalić.
Ciągły postęp technologii jest nieunikniony, niejako wpisany w funkcjonowanie ludzkości. Komputery to tylko jedno z urządzeń, które stało się nieodłączną częścią życia w dzisiejszym świecie. W kontekście operacyjnym technologia wkrada się także do naszych domów, samochodów i miejsc pracy, zapewniając inteligentną obsługę, samodzielne sterowanie czy pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Niejako właśnie do tego służy – ciągłe inwestowanie w technologie jest przede wszystkim wsparciem w rutynowych czynnościach i usprawnieniu działań, które bez nich mogłyby być nawet niemożliwe.