Szukasz skutecznych metod, dzięki którym rozwiniesz swój biznes online i zyskasz nowych klientów? Choć branża e-handlu ma ogromny potencjał, musimy pamiętać, że konkurencja rośnie: pojawia się coraz więcej sklepów internetowych, które walczą o uwagę odbiorców. Jeśli sprzedajesz w sieci, koniecznie poznaj bliżej e-mail marketing. To forma marketingu bezpośredniego — do komunikacji z konsumentami wykorzystujemy pocztę elektroniczną: wysyłamy newslettery lub mailingi. Dzięki e-mail marketingowi tworzymy relacje i podtrzymujemy kontakt z nabywcami naszych produktów. Personalizujemy przekaz, więc idealnie trafiamy w ich potrzeby i oczekiwania, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Zanim jednak zajmiemy się rozsyłaniem newslettera, musimy zbudować bazę mailingową. Nie wiesz, jak to zrobić? Koniecznie czytaj dalej!
Baza mailingowa: dlaczego tworzenie listy kontaktów jest ważne?
Prowadząc sklep internetowy, zależy nam na tym, żeby rozszerzać grono klientów. W końcu im więcej osób dowie się o naszej działalności, tym większa szansa, że pomnożymy ilość zamówień. Jednak musimy pamiętać, że równie cenni co nowi klienci są lojalni nabywcy, czyli tacy, którzy wracają zrobić kolejne zakupy. Aby osiągnąć sukces w branży e-commerce, trzeba skupić się również na nich. Z jednej strony zapewnić wysoki poziom satysfakcji, a z drugiej pozostawać w relacji z kupującymi, przypominając o sklepie internetowym i motywując do kolejnego odwiedzenia strony. Właśnie z tego powodu właściciele sklepów internetowych tak często decydują się na stworzenie newslettera. Komunikacja za pośrednictwem bezpośredniej wiadomości e-mail charakteryzuje się skutecznością (jeśli chodzi o realizację postawionych celów marketingowych).
Baza mailingowa to po prostu cenny zasób biznesowy — dzięki zbieraniu adresów e-mail docieramy bezpośrednio do każdej osoby z komunikatem. Pamiętaj jednak, że budowanie bazy mailingowej jest stałym procesem: powinniśmy cały czas zachęcać odbiorców do subskrypcji, a także regularnie wysyłać wiadomości w celu budowania relacji i angażowania do podjęcia określonej akcji. Warto koncentrować się na przyciąganiu nowych internautów i zachęcić ich do zapisu do bazy mailingowej, w ten oto sposób budujemy zaufanie do naszej marki. Z dużym prawdopodobieństwem osoby, które się zapisały, w końcu zdecydują się na zakup.
Jak stworzyć bazę mailingową od podstaw? 3 skuteczne narzędzia
Wielu sprzedawców odkrywających potencjał e-mail marketingu zadaje sobie pytanie: skąd wziąć adresy e-mail? Nie możemy liczyć na to, że odbiorcy tak po prostu sami z siebie zostawią nam wiadomość na stronie wraz ze swoim e-mailem i wyrażą chęć na otrzymywanie newslettera. Przede wszystkim musimy znaleźć sposoby na dotarcie do wybranej grupy docelowej i zachęcić użytkowników do zapisu, co wydaje się wyzwaniem. Pamiętaj, że do budowania bazy mailingowej potrzebujesz zgody każdej osoby na zapis. Pozyskiwanie subskrybentów zawsze wiąże się z działaniami długofalowymi, które powinny być ważnym elementem strategii marketingowej Twojego sklepu. Do stworzenia bazy mailingowej służą niżej opisane narzędzia.
Dopracuj formularz zapisu na Twojej stronie www
Na stronie internetowej możesz umieścić specjalny formularz HTML, który będzie przeznaczony do zapisu na newsletter. Odbiorcy podadzą Ci podstawowe dane: imię, nazwisko, adres e-mail. Proś tylko i wyłącznie o przydatne informacje — wypełnianie dużej ilości rubryk jest czasochłonne i zniechęca do zapisu. Aby odwiedzający Twój sklep chcieli wypełnić formularz, odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego warto się zapisać? Zachęć odbiorców, formując wyraźny przekaz, np.: „Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco i otrzymywać informacje o aktualnych promocjach.” Chodzi o to, aby zapisanie się do bazy mailingowej niosło korzyść dla subskrybenta.
Zbieraj leady w mediach społecznościowych
Do budowania listy mailingowej możesz wykorzystać profile marki w social media, a konkretnie zasięgi. W jaki sposób? W przypadku Facebooka, czyli najczęściej wykorzystywanego serwisu przez sprzedawców, wystarczy, że zaprojektujesz formularz zapisu — będzie się on wyświetlał na tablicy obserwujących profil jak zwykły post. W takiej sytuacji również nie zapomnij zaproponować odbiorcom korzyść w zamian za zapis, np. zniżkę na zakupy lub darmowy e-book z poradami dotyczącymi konkretnych produktów z Twojego sklepu.
Wykorzystaj content na swojej stronie jako zachętę do zapisu
Content marketing, czyli prowadzenie firmowego bloga: tworzenie pomocnych i ciekawych treści, czyli regularne prowadzenie bloga sklepu ma szereg zalet. Gdy stosujemy odpowiednie frazy (słowa kluczowe), dbamy o pozycjonowanie witryny. Dzięki temu staje się ona lepiej widoczna w wyszukiwarce Google i na stronę trafia więcej osób. Kolejną korzyścią będzie to, że klienci otrzymają dawkę przydatnej wiedzy, a nawet odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące danej branży. Pod każdym artykułem na dowolny temat pojawiający się na blogu, możemy miło zachęcić do zapisania się na newsletter, aby otrzymać dodatkowe materiały w zamian za adres email. Użytkownik zainteresowany naszymi treściami bardzo chętnie to zrobi.
Budowanie bazy mailingowej: najlepsze sposoby
Stosowanie powyższych narzędzi (w szczególności niezbędne są formularze zapisu) to fundament budowania bazy mailingowej, bez którego nie możemy się obejść. Aby nasze działania przyniosły lepsze rezultaty, warto dodatkowo skorzystać z kilku sposobów będących bodźcem dla klientów do podjęcia akcji. Wykorzystanie różnych metod sprawi, że zdobędziemy adresy e-mail znacznie szybciej i będziemy budować wysokiej jakości bazę mailingową. Zapoznaj się z poniższymi sposobami:
- organizacja konkursów: możliwość wygrania ciekawej nagrody, np. w postaci produktu lub bonu na zakupy jest bardzo kuszącą okazją. Właśnie z tego powodu konkursy biją rekordy popularności w mediach społecznościowych, ponieważ angażują fanów. Możesz organizować je również z poziomu witryny internetowej, gdzie jednym z warunków uczestnictwa będzie podanie adresu e-mail;
- wyskakujące okienku pop-up po wejściu na stronę: odbiorca nie zawsze widzi formularz zapisu na newsletter podczas robienia zakupów. Czasem po prostu się śpieszy, wrzuca produkty do wirtualnego koszyka i finalizuje transakcję. Świetnym pomysłem jest więc zainstalowanie wyskakującego okienka, czyli tak zwanego pop-up’u z formularzem. Od razu poinformujemy klienta o możliwości zapisu do newslettera;
- działania offline: bazę mailingową możesz budować nie tylko online, ale także offline, np. poprzez umieszczenie na materiałach reklamowych marki linku do witryny firmy z formularzem. Dobrym pomysłem będzie dodanie ulotki z informacją do paczek z zamówieniami;
- zaoferowanie zapisu do newslettera podczas składania zamówienia w sklepie: gdy klient kupuje jako niezarejestrowany użytkownik, zachęć go, żeby przy okazji skorzystał z opcji zapisania się do otrzymywania e maili od Twojej firmy. Podczas płacenia za zakupy będzie miał możliwość potwierdzenia chęci subskrypcji. Zawsze pamiętaj o dodaniu odnośnika do Polityki Prywatności, zgodnie z którą przetwarzasz dane osobowe konsumentów;
- reklama na Facebooku lub w wyszukiwarce Google: nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyć się płatną promocją w celu zdobycia nowych subskrybentów. Dzięki precyzyjnie określonej grupie docelowej dotrzesz do potencjalnych klientów, czyli do osób o zainteresowaniach poruszaną przez Ciebie tematyką. Nie są to drogie działania, a z pewnością sprawią, że zbieranie adresów e-mail nabierze rozpędu.
Podsumowując, istnieje wiele sposób na zbieranie bazy mailingowej, która pomoże Ci w sprzedaży, a także pozwoli pozostać w kontakcie z fanami Twojej marki. Przeanalizuj dokładnie, jaka forma budowania bazy będzie najkorzystniejsza i zacznij działać!